Labradoras | Paminklų gamyba | Antkapiai

Antakalnio kapines

 

Antakalnio kapinės (buv. Karių kapinės) – 1809 m. įkurtos Antakalnio rajone Vilniuje. Iš pradžių būta keturių atskirų kapinių. Tai buvo skirtingi plotai, skirti pasauliečiams, kariams, našlaičiams ir Pirmojo pasaulinio karo dalyviams laidoti. Vėliau susiformavo vientisos kapinės. Čia palaidoti įvairių tautybių Antrojo pasaulinio karo kariai, Sausio 13-osios bei Medininkų tragedijos aukos, menininkai, politikai ir kiti nusipelnę visuomenei žmonės. Tarybiniais laikais sukurtas paminklas kariams su amžinąja ugnimi, palaidota daug to meto politinių veikėjų.

Ar teko girdėti apie prestižines kapines? Antakalnio kapinės laikomos būtent tokiomis ir yra suskirstytos kvartalais, skirtais skirtingų profesijų, pasiekimų žmonėms laidoti. 25-asis kvartalas vadinamas Menininkų kalneliu. Tai – išskirtinė laidojimo vieta, nuo XX a. pabaigos priglaudusi daugybę rašytojų, dailininkų, aktorių, muzikantų. 

Pastaraisiais metais Menininkų kalnelyje atgulė nemažai šios kartos menininkų: poetas Justinas Marcinkevičius, kompozitorius Gintautas Abarius, kino režisierius Arūnas Žebriūnas, aktoriai Vytautas Šapranauskas ir Antanas Šurna.

Antakalnio kapinėse esantis Menininkų kalnelis žymus tuo, kad šioje teritorijoje gausu Lietuvai nusipelniusių kultūros atstovų kapų. Kalnelio istorija prasidėjo 1964 m., kai šioje kapinių dalyje buvo palaidotas skulptorius Juozas Mikėnas. Metams bėgant teritorija plėtėsi ir dabar Menininkų kalnelis – bene garsiausia, dažnai lankoma ir daugumai žinoma vieta, kurioje palaidoti rašytojai, aktoriai, muzikai, dailininkai. Apsilankius šioje Antakalnio kapinių dalyje galima išvysti rašytojų Jurgos Ivanauskaitės, Jurgio Kunčino, Ričardo Gavelio, Kazio Bradūno, Henriko Nagio, Jono Avyžiaus kapus.   

Taip pat čia ilsisi visų mylėti muzikos kūrėjai – Vytautas Kernagis, Virgilijus Noreika, Janina Miščiukaitė, Saulius Sondeckis, Janina Miščiukaitė. Lankomi ir visoje Lietuvoje žinomų aktorių bei režisierių – Vytauto Šapranausko, Donato Banionio, Arūno Žebriūno ir kt. – kapai. Menininkų kalnelis ypatingas ir tuo, kad čia esantys kapai – išskirtiniai ir traukiantys akį it meno kūriniai. Tarp įspūdingų kūrinių autorių – skulptoriai Stanislovas Kuzma, Algirdas Kuzma, Gintautas Jonkus.

Menininkų kalnelyje kasdien apsilanko nemažai žmonių: vieni ateina aplankyti ar sutvarkyti artimųjų kapų, kiti – lyg į muziejų po atviru dangumi, primenantį anapilin išėjusius iškilius Lietuvos žmones. Gerbėjai nuolat prisimena ir atneša gėlių ant savo mėgstamų aktorių ar dainininkų kapų, kiti čia užsuka norėdami pasižvalgyti į antkapius, kurie išsiskiria originalumu, netradiciškumu. Vaikštant po Menininkų kalnelį prisiminsite jau primirštų menininkų, o gal Jums dar ir negirdėtų, tačiau į Lietuvos meno istoriją įėjusių asmenybių pavardes.

 

Antakalnio kapinės – (8-5) 234 0587

Dėl paimnklų, tvorelių, kapinių priežiūros paslaugų antakalnio kapinėse kreiptis – 861423349